Зайнушева Маржан Амангелдиевна

Батыс Қазақстан облысы, Казталов ауданы

Бірік орта жалпы білім беретін

мектебінің жоғары санатты биология пәні мұғалімі

Зайнушева Маржан Амангелдиевна

7 сынып Пәні: Биология

Сабақтың тақырыбы:

Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалутәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыс тәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау.

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

СЫНЫП: 7 Қатысқан оқушылар саны: 22 Қатыспаған оқушылар саны: 0
Сабақ негізделген оқу мақсаттары 7.1.6.4 – омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
Сабақ негізделген оқу мақсаттары Оқушылардың барлығы: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін атай алады.

Оқушылардың көбісі :омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін мекен орасына байланысты ажырата алады..

Оқушылардың кейбіреуі омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін мекен орасына байла нысты бейімделуін талдай алады.. оның күрделенуіне байланысты артықшылығын тұжырымдайды .

Сабақ нәтижесі: Оқушылардың барлығы: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін атай алады.

Оқушылардың көбісі :омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін мекен орасына байланысты ажырата алады.

Оқушылардың кейбіреуі омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін құрылыс ерекшеліктерін мекен орасына байла нысты бейімделуін талдай алады..

Бағалаукритерийі -омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін атайды.

омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін мекен орасына байланысты ажыратады

Тілдік құзіреттілік Жануарлардың атаулары: 1.Булттық құрттар-дождевой черв- worm

2.Шаян – рак- crustacean

3. шыбын – мух- fly-

4. балық – рыб — fish

5. бақа — лягушка- frog

6.жылқы –лошадь horse

7.медуза –медузa -jellyfish

8. құс –птица- bird

9. амеба — амеба –amoeba

10 жанурлардың қозғалуы- движение животных- movement of animals

Құндылықтарға баулу Топтық жұмыстарда ынтымақтастық ортасын қалыптастыру.

жұптық жұмыстарда бір-бірін тыңдау өзара бірлесу

Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс Ағылшын қазақ тілі.физика .
Алдыңғы оқу Өсімдіңтердің қозғалысы: Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі.
Сабақтың жоспары
Жоспарланғануақыт Сабақ барысы : ресурстар
Басталуы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі 2 минут

Топтарға бөлу.

Тірек сөздер бойынша топқа бөліну.

Оқушыларға буын қиындыларын беремін. Буын қиындыларын құрастырғанда тақырыпқа сай сөздер шығуы керек.

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут

«Сәлемдесу» жаттығуы
Мақсаты: қатысушылармен сәлемдесу, топқа энергия беру;
Жаттығу барысы:.

1-
Жаңа білім

10 минут

Білу және түсіну. Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Кестемен жұмыс.

Жануар атауы Қозғалыс мүшесі Мекен ортасы
Амеба Жалған аяғы суда
Жасыл евглена талшығымен
Кірпікшелі кебісше кірпікшелер
Шұбалшаң Қылтанақтары – денесі бұлшық еттері топырақта
Шаяндар 5 жұп жүру аяқтары суда
Өрмекш і 5 жұп жүру аяқтары құрлықта
Б/Д қоңыздар 3 жұп жүру аяқтары және 2жұп қанаты
балықтар Құрық бөлімінде жүзбе қанаттары суда
Қ/М бақалар 2 жұп аяқтары Суда +құрлықта
Жорғал. Қысқа аяқтары +құрық құрлықта
Жыландар
Тасбақа теңіз Жүзу қанаттарына айналған суда
қолтырауын Жүзу жарғақтары
құстар Қанаты
сүтқоректілер 4 аяқығы
8 аяқтылар Судың қысымымен

1. Сендерге таныс жануарлар қалай қозғалатынын еске түсіріңдер. Олар қандай қозғалу мүшелерін пайдаланады?

2. Суретте көрсетілген жануарлардың қозғалу ерекшеліктерін сипаттаңдар.

1. Шұбалшаң ненің көмегімен қозғалады?

2.

«Еркін микрафон» әдісі (Микрафонды бір-біріне беру арқылы әрқайсысы жауаптарын айтады.)

Оқулық.

Кеспе мәтіндер.

Микрафон

Ортасы

10 минут

Қолдану. Топқа бөлу. Суреттерді танып, олардың қозғалу ерекшелігіне байлынысты бөлінеді.

Ұшатындар:құстар, қоңыз, көбелек,

Жүзетіндер:тасбақа,балық,,өрмекші, үйрек,кит

Жүретіндер:бақа, жылқы,қолтырауын,шаян

Жылжитындар жылан, шұбалшаң,

Талшықтылар бодо, трипонсома,лямбля,хломидоманодо

Осы жануарларды ерекшелігін салыстыпып сипаттау керек.

ТВ шоу(Теледидарға арналған бағдарлама дайындайды. Әр топ бірлесе отырып сұраққа айғақтар мен дәлелдер табады. Жиналған мәліметтерді білетін бір оқушы ортаға шығып, журналист сұрақтарына жауап береді.)

1. Қозғалу әдістері бойынша жануарларды (кәдімгі амеба, жасыл эвглена, инфузория туфелька, шұбалшаң, шырыш, мөңке балық, бүркіт) топтастырыңдар.

2. Жануарларға тән сендерге белгілі қозғалу мүшелерін атаңдар. Олар- дың қандай жануарларға тән екенін, қандай ортада қолданатынын көрсетіңдер.

Талдау. Белілген түрлі суреттерді пайдаланып,қозғалыс мүшелерінің мекен ортасына байланысты қандай ерекшелік сипаты болатындығын

Ортақ тапсырма: «Стоп-кадр» әдісі

1. Жануарлар мен өсімдіктердің қозғалу айырмашылығын талдаңдар. Ол неге байланысты?

2. Тіршілік ортасы, дене пішіні және қозғалуға бейімділік арасындағы байланысты түсіндіріңдер.

Дәлелдер мен айғақтар жинайды. Ортаға шығып айтып береді.

Оқулықтағы мәтінді оқып алады.Суреттер.

Сергіту сәті

2 минут

https://www.youtube.com/watch?v=ArT_O6eZxm8 Миды шынықтыру тапсырмасын орындайды.
Аяқталуы

Сабақты бекіту

10 минут

Синтез Топтық тапсырма

1. Жануарлардың қозғалу мүшелерін талдаңдар. Қозғалу мүшелерінің тіршілік ортасына (жүзу, ұшу) бейімделгенін дәлелдеңдер.

2. Жануарлардың кластарына сәйкес қозғалу мүшелерін анықтаңдар. Оларды эволюциялық ретпен орналастырыңдар.

Сызылған дайын кластерлер
Бағалау

5 минут

Кері байланыс

3 минут

Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл.

Рефлексия

«Бір ауыз сөз»

Оқушылар стикерге сабақ туралы бір ауыз сөз жазып, оны тақтаға жапсырады.Өз ойларын түсіндіріп береді. Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады. (Ұнады,қажет,пайдалы, білдім, үйрендім,қызықты, ұмтылдым,есте сақтадым)

Қосымшаақпарат
Саралау – Сізқосымша

Көмеккөрсетудіқалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілетіжоғары

оқушыларғатапсырманы

күрделендірудіқалай

жоспарлайсыз?

Бағалау — Оқушылардың

Үйренгенінтексеруді

Қалайжоспарлайсыз?

Пəнаралықбайланыс

Қауіпсіздікжəнееңбекті

Қорғауережелері

АКТ-менбайланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайыма?

Бүгіноқушылар

не білді?

Сыныптағыахуал

Қандайболды?

Мен жоспарлаған

Саралаушаралары

тиімдіболдыма?

Мен берілген

Уақытішінде

үлгердімбе? Мен

өзжоспарыма

қандайтүзетулер

енгіздімжəне

неліктен?

Сабақ мақсаты шынайы болды. Сыныпта оқушылар қозғалыс үстінде болды.

Бағалау толықтыруды қажет етеді.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Оқушылар жұптасып оқып, берілген кестені қиналмай толтырды

2: Жауарлардың атауын ағылшынша атауға қызыға қатысты.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушылардың өздік жұмыстары

2: Қосымша кызықты өмірмен байланысыты бейне материалдар.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

Жетілдіруге көмектесетін не білдім? Қабілеті төмен оқушылармен арнайы қызықтыратын тапсырма

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.