Даулетова Асемгул Тулегенқызы

Батыс Қазақстан облысы
Казталов ауданы «Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеті» мемлекеттік мекемесі,
әлеуметтік педагог:Даулетова Асемгул Тулегенқызы

Сабақ тақырыптары;

Бөлме өсімдіктерін өсіру және күту
Су астындағы тіршілік иелерімен танысу
Байланыс құралдары

Сабақтың түрі және қатысушы оқушылар:

3-7жас

Жеке:

Топтық:

Күні:
Айлық тақырып Бөлме өсімдіктері
Сабақтың тақырыбы Бөлме өсімдіктерін өсіру және күту
Сабақтың

мақсаттары

а)Түзет а)Түзете-дамыту: Өсімдіктерді салыстыра білу, олардың айырмашылығы мен ұқсастығын таба алу, олардың өсуіне қажетті

жағдаймен таныстыру. Өсімдіктер туралы білімдерін дамыту.

а)Түзе б)Тәрбиелік:Түзете-дамыту жұмыстарын орындату арқылы тазалыққа,ұқыптылыққа тәрбиелеу.Машықтық жұмыс жасаған уақытта

қауіпсіздік ережелерін сақтай білуге үйрету.Әңгімеге араласа білуге, өз көзқарасын айта алуға тәрбиелеу. Өсімдіктерді

өсіруге, күтуге деген қызығушылықтарын арттыру.

Міндеттер Психологиялық дайындық, сарамандық жұмыс, топтық, жеке ойындар.
Күтілетін нәтиже Бөлме өсімдіктеріне дұрыс күтім жасауды,өсіруді үйренеді.

Өсімдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын, өсімдіктердің өсуі үшін ауа, жарық, жылу, судың қажет екендігін.

Сарамандық жұмыс істеу арқылы өсімдіктерді өсіруге деген қызығушылықтары артады.

Сабақта қолданатын әдістер мен тәсілдер Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік, сарамандық
Маман аралық байланыс Емдік дене шынықтыру нұсқаушысы, тәрбиеші, педагог – психолог, дефектолог мұғалім
Көрнекілік бөлме өсімдіктері, дем.материалдар, таяқшалар, су сепкіш, Актні қолдану
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарлан- ған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы

3 минут

Сабаққа кіріспе.

Шаттық шеңбері

Күн болып жайнайық,

Мөлдір су болып ағайық,

Гүл болып жайқалып,

Терең-терең дем алып,

Жүгіріп, жүгіріп алайық

Шаттық шебері
Сабақтың ортасы

7 минут

13минут

1сабақ

2сабақ

3сабақ

5 минут

1сабақ

2сабақ

3сабақ

4минут

1.Жаңа сабақты түсіндіру.

Балалар, табиғат бұрышынан білуге құмар Қоянның хатын хатын тауып алдым. Ол хатында бөлме өсімдіктерін жақсы жақсы көретінін, бірақ оны қалай күту керектігін білмейтінін айтыпты.

Балалар, өсімдіктердің бәріне ортақ ұқсастықты айтып беріңдерші.

Олардың бірбірінен қандай айырмашылығы бар?

Енді – қоянға өсімдіктердің тірі организм екенін дәлелдеп беріңдер.

Олар аузы жоқ болса, қалай қоректенеді, су ішеді?

Ал, ауамен қалай демалады?

Жарайсыңдар балалар, Қоянға көп нәрсе айтып бердіңдер.

Ендеше біз қоянға бәрін айтып бердік енді бөлме өсімдіктерін қалай күтіп баптайтынымызды көрсетейік.

2.Сарамандық жұмыс:

Балалар, енді қоянға өсімдіктерді қалай күту керек екендігін көрсетейік.

Өсімдік жақсы өсу үшін не керек?

Олай болса, өсімдіктерді жарық жерге қойып, өсімдіктерге күтім жасайық.

2.1.Топырақты таяқшамен қопсытамыз.

2.2.Жапырақтарының шаңын жұмсақ шүберекпен сүртеміз.

2. 3.Су құямыз.

2.4.Жапырақтарына су бүркеміз.

3. Ойындар:

3.1.Ойын: «Кім гүлді тез жинайды?»

Ойынның шарты: Ортаға екі бала шығады, музыка әуенімен гүлдерді жинайды, әуен тоқтағанда терген гүлдердің аттарын атап өтеді. Кім көп жинаса сол жеңімпаз атанады.

3.2.Кім қандай киімді таңдайды?

Мақсаты: балаларға суреттен көрген гүлдердің аттарын атап, ажыратып топтастыруға, тапқырлыққа шапшаңдыққа баулу. Әдемілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Ойын шарты: хатқалтаға салынған әртүрлі гүлдердің үлгілері балаларға таратылып беріледі. Балалар гүлдердің түстерін, аттарын атап топтастыру керек.

3.3. «Телефон» ойыны

Мақсаты: естіген сөзді екінші балаға бұлжытпай жеткізуге дағдыландыру, диалогтік сөйлеуді жетілдіру арқылы сөздік қорын молайту.

Ойын шарты: телефон арқылы естіген сөзді басқа балаға жеткізеді. Айтылған сөзді құлаққа ешкім естімейтіндей сыбырлап айту керек. Егер телефон үзіліп қалса, телефонды үзген бала айыбын төлейді. (Мысалы: мақал, өлең, т.б. білгенін айтуға. болады). Екінші нұсқасы төмендегі үлгідегі көрсеткендей өтеді.

4.Сергіту сәті.

Ормандағы аюдың,

Құлпынайы көп екен.

Теріп,теріп алайық.

Қалтамызға салайық.

Бөлме гүлдерінің суреттер

Сұрақ-жауап алу

Сараман

Гүлдер

Гүлдердің суреттері

Телефон

Бой сергіту

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексивті — түзетушілік

Балалар, алдарыңда әдемі құмыралардың суреті тұр. Осы құмыраларға гүлдер өсіруіміз керек. Мен жақсы музыка қоямын, музыканың көмегімен әдемі гүлдердің өсуіне көмектесіңдер.

— Жарайсыңдар, балалар. Қоян балаларға алғысын айтып, қоштасады.

Смайликтер,

жұлдызшалар

Сабақты қорытындылау

Сонымен бүгін біз немен таныстық?- Гүлдің аты қалай аталады екен?

— Бүгінгі оқу іс-әрекетінде немен айналыстық, нені үйрендік?

Реклама

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.